Anasayfa / Astroloji Yazıları / Yalanı durdurabilir miyiz?
aten

Yalanı durdurabilir miyiz?

İnsanoğlu yaratılış olarak, doğru ve yanlış arasındaki ayrımı bilir.Dışarıdan öğretilmiş bilgiye ihtiyacı yoktur.

En ilkel kabilede veya en ileri toplumda olması bu gerçeği değiştirmez.İmanlı olması ya da dini inancının olmaması da belirleyici değildir.

Eski çağlardan bu yana adaletin,doğruluğun iyilik,yalanın ve adaletsizliğin kötülük anlamına geldiği herkes tarafından bilinir.

Ancak insanın egosu yani dini terimle ifade edersek nefsi ,günlük hesapların kargaşasında kendini kaybettiğinde ,doğru ve yanlış arasındaki ayrım gözden kaçmaya veya ileri tarihlere ertelenmeye başlar.

Yaşamdaki günlük kaygı ne kadar artmışsa ,doğruya sahip çıkmak o denli zor ve külfetli görünür.Yapılan yanlışlar,söylenen yalanlar yavaşça başlar sonra hızlanarak hayatı ele geçirir.

Elbette bir bedeli olacaktır.Yanlışın bedeli, başkalarının sırtına yıkılmaya çalışılır.Buna imkan tanıyan fikirleri, çözümleri ,söylemleri üretenler alkışlanmaya ve söyledikleri uygulanmaya başlar.

Oysa bedeli başkasına yıkmak diye birşey yoktur,mümkün değildir.Er geç yanlışı yapan da yanlışa göz yuman da bunu ödeyecektir.Bu da çağlardan beri bilinen spiritüel bir gerçektir.

Eski Mısır’da tek Tanrı Aten’e bağlı çok Tanrılı bir inanç sistemi bulunurdu.Aten,her şeye uzanan ışınları ,elleri olan Tanrıların Tanrısıydı ve Güneş olarak betimlenirdi.

aten

Aten’in doğruluk ve adaletten sorumlu Tanrıçası Ma’at’tır.Ma’at akıl ve bilgelik Tanrısı Thoth’un eşidir.

maat

Mısır’da Firavun, ülkesini Ma’at’ın kurallarına göre yönetir,böylece evrensel düzenin sağlanacağına inanırdı. Zamanın başlangıcındaki kaos, Ma’at’ın koyduğu kurallarla ortadan kalkmıştı.Bu kurallardan uzaklaşmak ,kaosun geri gelip Mısır’ı yok etmesine neden olacağı için kurallara uymak gerekirdi.

Elbette Ma’at kuralları sadece firavun uysun diye koymamıştı.Tüm Mısır halkı ,adalet için Tanrıça Ma’at’a dua ederdi.

Hepimiz biliriz ki ,başka birinin iradesini hedef alan,ona zarar gelmesini  amaçlayan dualar etmek yanlıştır.Başkasına yönelttiğiniz kötü niyet,istek eninde sonunda size fazlasıyla geri döner.Ancak bu, adaletsizliğe, yalana ,kötülüğe boyun eğmeliyiz,görmezden gelip ,katlanmalıyız demek değildir.

Kötülük yayan kişiyi durdurmak amacıyla Eski Mısır’da doğruluk ve adaletin Tanrıça’sından şöyle yardım istenirdi.

Yalan söyleyen,adaletsizlik yapmakta olan kişiyi görecek şekilde elinize kalem,çubuk,uzaktan kumanda vb… sivri uçlu bir nesne alınır.

Nesnenin ucundan doğruluğun ışığının çıktığını ve karşıdaki kişinin kalbine girdiği görselleştirilerek yedi kez söyle denir.

Ma’at kargaşayı durdur.

Gerçeği açığa çıkar.

Sözler mümkünse yüksek sesle,mümkün değilse içinden sessizce söylenmeliydi.

Ma’at, o anda yalan söyleyeni belki durduracak,engelleyecek,huzursuz edecek hatta belki gerçeği itiraf ettirecekti.Hangisi olur,bilinmez.

 

3-in-1 Presentation Laser Pointer Tablet Stylus Pen

Günümüzde de tek Tanrı inancı var.Ma’at veya inandığımız yüce yaratıcı gücün adını anarak aynı sözler söylenebilir.

Çünkü spiritüel kanunlar hala geçerli.

Hızla yayılan kötülüğü ,yaşamımızdan çıkarmak için neden denemeyelim ?

Doğruluk ve adalet bizimle olsun.

© Elif GÜNEŞ

Hakkında Elif Güneş

Şunları inceleyebilirsiniz

Venüs ve Mars

Dişi cinsel enerji ,Venüs’tür.Beğendiğimizi kendimize çekmemizi sağlar. Erkek cinsel enerji, Mars’tır.Beğendiğimize doğru yönelmemizi, ona gitmemizi ...